Parmakis Training NSCoaching My Athlete Triathlon News Triathlon1 Mykonos Kasimis Training

Tihio Race

22 Μαϊ 18
Νίκη γοήτρου ο Bekele στα 16093μ του Grand Prix von Bern
Επιμέλεια: Ηρακλής Αθανασόπουλος
Mία νίκη γοήτρου και ψυχολογίας κατέκτησε ο 36χρονος Kenenisa Bekele στη 37η έκδοση του δρομικού γεγονότος «Grand Prix von Bern». Ο μεγάλος Αιθίοπας δρομέας επικράτησε σχετικά εύκολα
20 Μαϊ 18
19 Ελληνες δρομείς τερμάτισαν στο Goteborgsvarvet, 4 στο Ελσίνκι
Δεκαεννέα Ελληνες δρομείς, 14 άνδρες+5 γυναίκες, τερμάτισαν το Goteborgsvarvet, αυτό το μεγάλο δρομικό γεγονός στο Γκέτεμποργκ, τη 2η σε πληθυσμό πόλη της Σουηδίας. Ταχύτερος ήταν ένας «ντόπιος»,
14 Μαϊ 18
11 Ελληνες δρομείς τερμάτισαν στον half του Βουκουρεστίου
Εντεκα Ελληνες δρομείς, 8 άνδρες +3 γυναίκες, αγωνίστηκαν και τερμάτισαν στον ημιμαραθώνιο του Βουκουρεστίου. Εκπροσώπησαν κυρίως τον ΑΠΣ «Αθηναίοι Δρομείς»(7), τον ΣΔΥΜ Θήβας (2)
13 Μαϊ 18
Ρεκόρ διαδρομής με 2ω11:16 ο Morwabe στον Telenor της Κοπεγχάγης. 21 Έλληνες
Νέα επίδοση διαδρομής πέτυχε ο 26χρονος Κενυάτης William Nyarondia Morwabe στον 39ο μαραθώνιο «Telenor» της Κοπεγχάγης. Κάλυψε την κλασσική  απόσταση σε 2ω11:16. Παράλληλα συνέτριψε την ατομική του
10 Μαϊ 18
Ο Φλέβας συμπλήρωσε 190 μαραθωνίους! Έλληνες σε Μπέλφαστ, Milton Keynes, Τεργέστη
Τον 190ο μαραθώνιό του ολοκλήρωσε ο Κώστας Φλέβας. Αγωνίστηκε την περασμένη Δευτέρα στον αγώνα του Μπέλφαστ, τον Deep River Rock Marathon. Ο 38χρονος δρομέας μας, οκτώ ημέρες μετά τη συμμετοχή
08 Μαϊ 18
O Galen Rupp νίκησε στην Πράγα με ατομικό ρεκόρ: 2ω06:07. Συμμετοχή 24 Ελλήνων
Από την απογοήτευση της Βοστώνης στη μεγάλη χαρά της Πράγας. Ο Αμερικάνος Galen Rupp μέσα σε 20 ημέρες γεύτηκε τη συναισθηματική αντίθεση. Κινήθηκε από το ναδίρ στο ζενίθ
30 Απρ 18
Μπόλιας 2ω48:00, Aγγελόπουλος 2ω55:21 και Αλεβιζάκης 2ω57:19 στο Ντύσσελντορφ
Τρεις Ελληνες δρομείς κατέβηκαν τις 3 ώρες στη 16η έκδοση του διεθνή μαραθωνίου «METRO» του Ντύσσελντορφ. Ταχύτερος αναδείχθηκε o Aλέξανδρος Μπόλιας της Μ35 και της «One Step Beyond»
29 Απρ 18
Νικητής στο Αμβούργο ο Καραΐσκος, έπιασε το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Μαραθωνίου μαζί με Μαγγίνα. Για λίγο εκτός ο Μερουσης
Επιμέλεια: Ηρακλής Αθανασόπουλος, Κώστας Παλάντζας
Ο Παναγιώτης Καραΐσκος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον ημιμαραθώνιο του Αμβούργου και με 1.06.56 κατέλαβε την πρώτη θέση και παράλληλα έπιασε το όριο για το Βερολίνο
29 Απρ 18
Περισσότερες από 100 ελληνικές συμμετοχές στον Μαραθώνιο του Αμβούργου - Tα έδωσε όλα η Τσεκίνι αλλά ατύχησε...
Πάλαιψε η Σόνια Τσεκίνι στον 33ο μαραθώνιο του Αμβούργου αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε το όριο συμμετοχής στο ΕΠΑ του 2018(2ω42:00). Eτσι ή αλλιώς διακρίθηκε... Τερμάτισε 12η στις γυναίκες
26 Απρ 18
Οκτώ Ελληνες στον Μαραθώνιο Ζυρίχης
Οκτώ Ελληνες δρομείς αγωνίστηκαν στο μαραθώνιο και τους παράλληλους αγώνες της πόλης της Ελβετίας, στις όχθες της λίμνης στη Ζυρίχη. Η παρουσία τους - Μαραθώνιος:
26 Απρ 18
21ος ο Καρατζίκος στο short run της Αντβέρπ
Αξιόλογη κατάταξη κατάφερε ο 33χρονς Κωστής Καρατζίκος στο short run, δηλαδή στον αγώνα των 5 χλμ, ένα από τα  παράλληλα δρομικά γεγονότα του μαραθωνίου της Αντβέρπ, της Ολυμπιακής πόλης του Βελγίου
25 Απρ 18
2ω53:45 ο 50άρης Μάντσος στη Βαρσοβία-43 Ελληνες στην Κρακοβία
Σπουδαία επίδοση και διάκριση πέτυχε ο Σερραίος Νίκος Μάντσος στο μαραθώνιο Orlen της Βαρσοβίας. Ετρεξε τα 42195μ σε 2ω53:47/2ω53:45. Κατέλαβε την 115η θέση της γενικής και την 4η της ηλικιακής κατηγορίας του, της Μ50
24 Απρ 18
Εκπληξη στη Βιέννη, νίκησε ο Mαροκινός Bounas. 14 Έλληνες
Εκπληξη σημειώθηκε στην 35η έκδοση του Μαραθωνίου της Βιέννης. Νίκησε στους άνδρες ένας Μαροκινός, ο Salaheddine Bounas, με 2ω09:29 υπερισχύοντας μιάς μεγάλης παρέας Κενυατών
24 Απρ 18
65 Ελληνες τερμάτισαν στο μαραθώνιο Βελιγραδίου
Εξήντα πέντε Ελληνες δρομείς, 56 άνδρες και 9 γυναίκες, τερμάτισαν στην 31η έκδοση του μαραθωνίου του γειτονικού Βελιγραδίου. Tαχύτεροι αναδείχθηκαν στο μαραθώνιο ο Σταύρος Τοκατλής με 3ω22:48/3ω22:43(38ος)
23 Απρ 18
17oς ο Ευαγγελίδης με 2ω27:39(!!!) στο μαραθώνιο του Λονδίνου
Εντυπωσίασε ο 40χρονος Δήμος Ευαγγελίδης. Ο «running doctor» πέτυχε την καλύτερη εφετινή Ελληνική επίδοση στο μαραθώνιο του Λονδίνου. Ετρεξε τα 42195μ σε 2ω27:39 στη ζέστη της πρωτεύουσας του Ηνωμένου Βασιλείου

12 Μαϊ 18
Στην Παραλία Βαρέα στα Μέγαρα 27 Μαϊου το Energy Aquathlon Championship 2018 - Δήλωσε συμμετοχή τώρα!
Η Ελληνική Ομοσπονδία Τριάθλου και ο Δήμος Μεγάρων δια του Ν.Π.Δ.Δ. Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Αθλητισμού “Ηρόδωρος” συνδιοργανώνουν την Κυριακή 27 Μαΐου 2018 τον αγώνα “Energy Aquathlon Championship”στην περιοχή Βαρέα του Δήμου Μεγάρων. Παράλληλα θα διεξαχθεί και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Aquathlon 2018 για τις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων Α & Β, Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α & Β. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα θα διεξαχθεί επίσης και αγώνας Aquathlon mixed relay!
11 Μαϊ 18
Φτάσε τις επιδόσεις σου στο μέγιστο!
Επιμέλεια: Χαρά Σκουλαρίκη
Είναι γνωστό πως οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στην  διατροφή του δρομέα είναι η ενυδάτωση,  οι υδατάνθρακες για ενέργεια και οι υψηλής βιοδιαθεσιμότητας πρωτεΐνες για άμεση αποκατάσταση.
10 Μαϊ 18
Δοκιμάσαμε το νέο Reebok Floatride Run ULKT
Επιμέλεια: Γιώργος Σπύρος – Μαρία Μεντζέλου
Το Reebok Floatride Run ULKT είναι ένα «καθαρόαιμο» δρομικό παπούτσι. Τόσο για τον πιο αφοσιωμένο δρομέα που γράφει αρκετά χιλιόμετρα την εβδομάδα, όσο και για τον απλό αθλούμενο που, χαλαρά, χωρίς ρολόγια και χρονόμετρα, απολαμβάνει το τρέξιμό του.

©2005-2018 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse