Αρχική Ειδήσεις Καλεντάρι Αποτελέσματα Ενημέρωση Εικόνες Άρθρα Εξοπλισμός Forum Διαφήμιση
Trinews.gr NSCoaching My Athlete Tolo Energy Triathlon Energy Races Kasimis Training
Decathlon recruitment
X-treme Stores
Mizuno
19 Νοέ 19
Συνεχίζονται οι τερματισμοί στον Φειδιππίδειο. Το 5 στα 5 έκανε ο Γιώργος ΤεμόνΑΕΚ Ζαχαριάδης
Επιμέλεια: Κώστας Παλάντζας
Μεγάλη στιγμή πριν λίγο για τον Γιώργο "ΤεμόνΑΕΚ" Ζαχαριάδη που με 88.33.11 κατέλαβε την 5η και 6η θέση σε κοινό τερματισμό με τον Νίκο Κόντη. Ο Ζαχαριάδης έκανε το 5 στα 5 στη διοργάνωση, και είναι ο μόνος που συμμετείχε σε όλους τους αγώνες, ενώ μάλιστα τους τερμάτισε.
19 Νοέ 19
Ολοκληρώθηκε ο Φειδιππίδειος Άθλος με ρεκόρ διαδρομής αγώνα και με ρεκόρ τερματισμών
Τερμάτισαν όλοι οι ημεροδρόμοι που συνέχιζαν στον 5ο Αυθεντικό Φειδιππίδειος Δρόμος Αθήνα-Σπάρτη-Αθήνα, και συνολικά έφεραν σε πέρας τη δοκιμασία 20 αθλητές. Ο αριθμός αυτός είναι ρεκόρ στα 5 χρόνια που διεξάγεται η διοργάνωση, ενώ ρεκόρ αγώνα είναι και ο χρόνος του νικητή:
18 Νοέ 19
Συνέτριψε το ρεκόρ διαδρομής αγώνα στον Φειδιππίδειο Άθλο ο Lukasz Sagan
Με χρόνο 69.22.17 ο Πολωνός Lukasz Sagan τερμάτισε τις πρώτες πρωινές ώρες τον Φειδιππίδειο Άθλο. Είναι ρεκόρ διαδρομής αγώνα καθώς τις 4 προηγούμενες χρονιές οι χρόνοι των νικητών ήταν:
17 Νοέ 19
Έφτασαν στην Σπάρτη οι πρώτοι ημεροδρόμοι, και επιστρέφουν Αθήνα
31 ώρες και 5 λεπτά χρειάστηκε ο Lukasz Sagan για να φτάσει στην Σπάρτη διανύοντας τον μισό Φειδιππίδειο. Ένας χρόνος που θα ήταν άριστος ακόμη και για σκέτο Σπάρταθλο.
17 Νοέ 19
Για τερματισμό σε χρόνο ρεκόρ οδεύει ο Lukasz Sagan στον Φειδιππίδειο.
87 χιλιόμετρα, περίπου δύο μαραθώνιοι δηλαδή μένουν στον Lukasz Sagan για να τερματίσει τον Φειδιππίδειο Άθλο. Στον σταθμό του 403 χιλιομέτρου "ΚΑΠΗ Κινέττας" βρέθηκε σε χρόνο 57 ώρες και 10 λεπτά, με συνέπεια να ελπίζει σε ρεκόρ διαδρομής του αγώνα εφόσον κρατήσει καλό ρυθμό.
16 Νοέ 19
Πλησιάζουν Σπάρτη οι πρώτοι του Φειδιππίδειου. 7 οι ως τώρα εγκαταλείψεις
192 χιλιόμετρα σε 23 ώρες και 21 λεπτά έχει διανύσει ως τώρα ο Lukasz Sagan, και προπορεύεται στον Φειδιππίδειο Άθλο Αθήνα-Σπάρτη-Αθήνα 490 χιλιομέτρων. Έχει αποκτήσει μεγάλη διαφορά καθώς ο 2ος Άλκης Μπο πέρασε από το ίδιο σημείο σε 26'58, και ο 3ος Στέργιος Αναστασιάδης σε 27.12.
28 Οκτ 19
Ξεχώρισε η Άντζελα Τερζή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 24ώρου με σπουδαία επίδοση 200,5χλμ

Στο Albi της Γαλλίας, μεταξύ 26 και 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα 24 ωρών. Ήταν το πολυπληθέστερο πρωτάθλημα που έχει πραγματοποιηθεί ως τώρα με συμμετοχές από 45 ομοσπονδίες μέλη.

24 Οκτ 19
Στη Γαλλία η Ελληνική αποστολή, τρέχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 24ώρου
Έφτασε η Ελληνική αποστολή στο Albi σήμερα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 24ώρου.  Με άφιξη στο αεροδρόμιο της Τουλούζ, ηδη απο την έξοδο η ομάδα μπήκε στο κλίμα του αγώνα, μιας και περίμενε πούλμαν τόσο τους Έλληνες όσο κι αθλητές και από άλλες χώρες
20 Οκτ 19
Μοναδική στιγμή στο ROUT. Πατέρας και γιος τερμάτισαν μαζί τα 100 μίλια
Ο Γιώργος και ο Βασίλης Καμπάκης αγωνίστηκαν επί ενάμισυ μερόνυχτο, διέσχισαν μαζί στη Ροδόπη τα 100 μίλια του Rodopi Ultra Trail και τερμάτισαν στην 77η θέση με χρόνο 38 ώρες 04'50. Ήταν κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στη διοργάνωση η οποία ήταν μάλιστα επετειακή καθώς συμπλήρωσε 10 χρόνια ιστορίας.
07 Οκτ 19
Το 37ο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ πέρασε στην Ιστορία με την τελετή βράβευσης αθλητών και αθλητριών
Με την τελετή λήξης και τις απονομές των βραβείων στους αθλητές και αθλήτριες που τερμάτισαν στο “37ο Σπάρταθλον”, ο διεθνής αγώνας υπεραποστάσεων, πέρασε στην ιστορία. Μόλις δύο μέρες έχουν περάσει από την ώρα που ο φετινός νικητής του αγώνα TAMAS BODIS
29 Σεπ 19
Αυτοί είναι οι 33 άξιοι Σπαρταθλητές που δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη Σπάρτη. Αξίζουν το σεβασμό όλων για την τιτάνια προσπάθεια
Η ζέστη (33 βαθμοί το Σάββατο), και άλλα προβλήματα, εμπόδισαν έναν στους 2 Σπαρταθλητές από το να τερματίσουν το Σπάρταθλο 2019 (197 στους 376 τερμάτισαν). Αυτό συνέβη και με τους Έλληνες, καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι 27 από τους 60. Ανάμεσά στους εγκαταλείψαντες ο περσινός πρώτος και πρώτη από την Ελλάδα
28 Σεπ 19
Ο Tamas Bodis είναι ο θριαμβευτής του Σπάρταθλου 2019
Ο Ούγγρος Tamás Bódis τερμάτισε πρώτος στη Σπάρτη και με χρόνο 23 ώρες 29'32 είναι ο θριαμβευτής του Σπάρταθλου 2019. Δεύτερος επίσης Ούγγρος, ο Zoltán Csécsei με 24.17.07.
28 Σεπ 19
Μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Τάσιου. Πρώτος Έλληνας και 7ος γενικής στο Σπάρταθλο. 2ος ο Μαυρογιάννης, 3ος Μπαλιάν. 3 Έλληνες στη δεκάδα
Με χρόνο 26 ώρες 33'47 ο Γιώργος Τάσιος κατέλαβε την 7η θέση στο Σπάρταθλο, και είναι ο πρώτος Έλληνας.
28 Σεπ 19
Μεγάλη νικήτρια του Σπάρταθλου η Maraz Zsuzsanna, 8η στη γενική. Η Δόγκα προπορεύεται από τις Ελληνίδες
Ούγγρος είναι ο νικητής του Σπάρταθλου 2019, από την Ουγγαρία είναι και η νικήτρια. Πρόκειται για τη Zsuzsanna που τερμάτισε σε 25 ώρες 16'26. Στη γενική τερμάτισε 8η.
28 Σεπ 19
Νικητής του 37ου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ ο Ούγγρος TAMAS BODIS. Νεότερη ενημέρωση, φωτογραφίες των νικητών
Νικητής του 37ου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, αναδείχθηκε ο TAMAS BODIS από την Ουγγαρία, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε χρόνο 23:29:32. Τη 2η και την 3η θέση κατέλαβαν οι ZOLTAN CSECSEI επίσης από την Ουγγαρία και ο γνωστός στους φίλους του Σπάρταθλου
01 Νοέ 19
Τρέχεις στον Αυθεντικό Μαραθώνιο; Πέτυχε τον χρόνο-στόχο σου και μπορεί να είσαι εσύ μαζί με δύο υποστηρικτές σου που θα πετάξεις με την AEGEAN για να τρέξεις τον επόμενο σου Μαραθώνιο Δρόμο!
Ο Μαραθώνιος δεν είναι απλά ένα αγώνισμα, είναι ένα ταξίδι εμπειριών, συναισθημάτων και βιωμάτων πάνω στη διαδρομή του αγώνα των 42,2χλμ και όλων αυτών των διαδρομών και των χιλιομέτρων που έτρεξες και σε έφεραν μέχρι τη γραμμή της εκκίνησης.
30 Οκτ 19
Θα τρέξεις στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας; Φέτος θα σπάσουμε μαζί τον «τοίχο» στα 31χλμ της διαδρομής
Με την ενεργοποίηση του AVRA Wave, για πρώτη φορά οι υποστηρικτές ενώνουν τη δύναμή τους και βρίσκονται στο πλευρό των μαραθωνοδρόμων, καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα
23 Οκτ 19
Wave Ultima 11 Amsterdam edition. Το επίσημο παπούτσι του Μαραθώνιου Άμστερνταμ 2019
Η Mizuno, σε συνεργασία με το μουσείο Rembrandt στην Ολλανδία, παρουσιάζει τη συλλεκτική έκδοση του Wave Ultima 11 το οποίο θα είναι για φέτος το επίσημο παπούτσι του μαραθωνίου του Amsterdam. Ο πίνακας του Rembrandt ¨Νυχτερινή περίπολος¨
14 Οκτ 19
Fresh Foam Beacon v2
Στο κεφάλαιο των προπονητικών παπουτσιών έρχεται το νέο Fresh Foam Beacon v2 να ανατρέψει τα δεδομένα που ήξερες μέχρι τώρα.

©2005-2019 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse